Кабмін пропонує зменшити ліміт відповідальності ЧАЕС до 5 млн СПЗ і не перестрахувати ризик в іноземних ЯСП

Кабінет Міністрів України пропонує зменшити межі цивільної відповідальності за ядерну шкоду оператора ядерної установки Чорнобильської АЕС до мінімального розміру, дозволеного Віденською конвенцією (5 млн спеціальних прав запозичення-СПЗ), що надасть можливість страхувати цей ризик в Ядерний страховий пул (ЯСП) України (власна ємність 20-24 млн СПЗ) без перестрахування в іноземних ЯСП. 

Про це йдеться в пояснювальній записці до зареєстрованого у Верховній Раді 26 серпня проекту змін до закону "Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення" (щодо межі цивільної відповідальності за ядерну шкоду оператора ядерної установки Чорнобильської атомної електростанції). Ініціатором законопроекту виступив Кабінет Міністрів.

На думку авторів документа, це є оптимальним варіантом вирішення проблеми, що дозволяє зберегти чинний розмір страхового тарифу (0,125% страхової суми) і значно знизити видаьки з держбюджету на цей вид фінансового забезпечення.

Як наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, ДП "Чорнобильська АЕС" почало страхувати цивільну відповідальність за ядерну шкоду з 15 лютого 2012 року, застосовуючи вищезаначений страховий тариф, затверджений постановою Кабміну від 20 серпня 2003 року № 1307.

Водночас ЯСП України офіційно відмовив Держагентству з управління зоною відчуження в узгодженні страхового тарифу у розмірі 0,125%, а також ЧАЕС в укладанні договору страхування на новий період за умови застосування чинного страхового тарифу, оскільки тариф іноземних ЯСП- перестрахувальників становить 0,5% страхової суми.

Згідно з пояснювальною запискою, пропонувалося розглянути як можливі кілька варіантів вирішення проблеми: підвищення страхового тарифу з 0,125% до 0,5%, що збільшує видатки з держбюджету в розмірі 7-14 млн грн щорічно; зменшення меж відповідальності оператора ЧАЕС до рівня, еквівалентного власній ємності ЯСП; вилучення з переліку ядерних установок за договором страхування відповідальності щодо обєкта "Укриття", що призвело б до необхідності врегулювання питання фінансового забезпечення цивільної відповідальності за ядерну шкоду за цим обєктом.

Як зазначають автори законопроекту, в січні 2014 року ПРАТ "Інститут ризику" завершив роботу з актуалізації розрахунків цього страхового тарифу.

У своїх висновках актуарії, зокрема, зазначили, що фінансова відповідальність за можливу ядерну шкоду не може бути повністю розподілена між страховими компаніями, що входять до ЯСП, оскільки місткість пулу становить приблизно 16% ліміту відповідальності оператора (близько 24 млн СПЗ), інша частина має бути перестрахована в зарубіжних пулах.

Аналіз ринку перестрахування ядерних ризиків показує, що тариф страхування виведених з експлуатації енергоблоків АЕС та сховищ РАВ перебуває в приблизному діапазоні 0,08-0,2% страхової суми на обєкт ядерної установки. ЧАЕС містить чотири обєкта.

За результатами дослідження, проведеного Антимонопольним комітетом України за заявою ДСП "Чорнобильська АЕС", було встановлено, що причиною неукладання договору страхування відповідальності на страховий період 2014-2015 рр. є відсутність узгодженості між законодавчо визначеним розміром страхового тарифу та розміром страхового тарифу, який вважає прийнятним ядерний пул, враховуючи вимоги міжнародних перестрахувальників.

http://nc4.info/in_world/

Немає коментарів:

Дописати коментар