З єдиного державного реєстру судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2014 р. Справа № 527/1975/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. ,  П'янової Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області на постанову Глобинського районного суду Полтавської області від      02.09.2014р. по справі     №     527/1975/14-а

за позовом        ОСОБА_1      

до       Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області                                    

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області, в якому просив: визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області в перерахунку та виплаті щомісячної компенсації  за втрату  годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до вимог  ст.52, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-12, виходячи з  50 відсотків розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області здійснити позивачу починаючи з 01.01.14 р. перерахунок та виплату щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської  катастрофи, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст.ст. 52, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";  зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області подати до суду   звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили та виконати  постанову суду негайно у межах суми платежу за один місяць.

Постановою Глобинського районного суду Полтавської області від 02.09.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.  Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області щодо відмови в перерахунку   та виплаті щомісячної компенсації  за втрату годувальника  внаслідок Чорнобильської  катастрофи, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області провести нарахування та виплату позивачу    відповідно до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячної компенсації  за втрату годувальника  внаслідок Чорнобильської  катастрофи, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком з 01.01.2014 року з урахуванням ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи із розрахунку   мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом України про Державний бюджет України на  відповідний рік, з урахуванням проведених виплат; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області подати звіт до суду першої інстанції  про виконання  судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постанови суду.

Не погодившись із судовим рішенням,  Управлінням Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області  подано апеляційну скаргу,  в якій просить  скасувати  постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 02.09.2014 року, та прийняти нове рішення, яким  відмовити  позивачу  в задоволенні  позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а саме постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 р. "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України " Про державний бюджет України на 2014 рік", що привело до невірного вирішення справи.

Виходячи з приписів абз. 4 ч. 8 ст. 183-2 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційних скарг, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга відповідача  підлягає частковому  задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2014 року.

Судом встановлено, що позивач є дружиною  померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2,  учасника ліквідації  наслідків  аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та  інваліда 2 групи захворювання, пов'язаного  з виконанням обов'язків по ліквідації  наслідків аварії  на  Чорнобильській АЕС, що підтверджується  експертним висновком  від 26.03.2003 року Харківської міжвідомчої експертної комісії та перебуває на обліку в  Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області   і з 01.01.2009 року  отримує щомісячну  компенсацію за втрату  годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

04.07.2014 позивачка звернулась з заявою до  Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області  про здійснення починаючи з 01.01.2014 року перерахунку та виплати державної щомісячної пенсії у зв'язку з втратою годувальника  у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, визначеної  на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Листом від 21.07.2014 року  відповідачем відмовлено  в перерахунку пенсії в  зв'язку з втратою годувальника, який помер  внаслідок захворювання, пов'язаного з  Чорнобильською АЕС, так як позивач  отримує пенсію за віком, до якої призначено підвищення подружжю померлого інваліда війни та доплату  подружжю померлого інваліда війни.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Колегія суддів зазначає, що Пунктом 9 статті 1 Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 3 серпня 2014 року (газета Голос України №146 (5896) від 2 серпня 2014), доповнено Прикінцеві плоложення Закону України від 16 січня 2014 року № 719-VII "Про Державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6-7 такого змісту: "установити, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік".

Згідно ст. 3 БК України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

З аналізу наведених норм вбачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян у 2014 бюджетному  році делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вищевказаних вимог постановою  КМУ № 1210 від 23.11.11 р. було визначено мінімальний розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Отже, у період з 3 серпня 2014р. розмір отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, який  встановлено положенням ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", повинен визначатися відповідно до вказаних постанов КМУ.

В свою чергу, з 1 січня 2014р. по 2 серпня 2014р., тобто до набрання чинності Законом України від 31 липня 2014 року № 1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було передбачено обмежень щодо застосування ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Також, згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 11.02.2014 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач у період з 11.02.14р. по 02.08.2014р. має право на отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, який  встановлено положенням ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України,  суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм процесуального права та матеріального права і підлягає частковому скасуванню,  з прийняттям  нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195,  197  , 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області  задовольнити частково.

Постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 02.09.2014 року №  527/1975/14-а  скасувати  в частині  зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області  провести ОСОБА_1 нарахування та виплату відповідно до ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячної компенсації  за втрату годувальника  внаслідок Чорнобильської  катастрофи, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком починаючи з 03.08.2014 року .

В цій частині прийняти нову постанову, якою  в задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 02.09.2014 року №  527/1975/14-а  скасувати  в частині  задоволення позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області   про визнання неправомірними дій  та зобов'язання вчинити певні дії з 01.01.2014 року по 10.02.2014 року.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області   про визнання неправомірними дій  та зобов'язання вчинити певні дії з 01.01.2014 року по 10.02.2014 року - залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Глобинського районного суду Полтавської області від 02.09.2014 року №  527/1975/14-а   - залишити без змін.

Постанова  набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Чалий І.С.Судді(підпис)  (підпис) Зеленський В.В.   Пянова Я.В.

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/41227716

Немає коментарів:

Дописати коментар