Що буде з пенсіями в Україні: чому реформа під загрозою

У Пенсійному фонді впевнені, в Україні необхідно реформувати пенсійну систему

В Україні в цьому році дефіцит Пенсійного фонду перевищить 81 мільярд гривень. Чиновники кажуть, основна частина доходу фонду, Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), значно скоротилася, на кожного працюючого українця припадає один пенсіонер, а питання реформування пенсійної системи все ще залишається відкритим. У той же час з 1 травня мінімальну пенсію підняли з 1074 до 1130 гривень. Розмір пенсії переглянули для 6,5 мільйона українців. Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, як в Пенсійному фонді планують боротися з дефіцитом в бюджеті, будуть платити пенсії через 20 років і коли запустять другий рівень пенсійної системи.

Чого чекати від верифікації та низької ставки ЄСВ

В кінці минулого року Рада підтримала податкову реформу. Одним з прогресивних кроків, як вважають в Мінфіні, було зниження процентної ставки ЄСВ. Якщо раніше, залежно від доходу, вона досягала 41%, в цьому році роботодавці платять ЄСВ в розмірі всього 22% від зарплати.

У Кабміні розраховували, що зниження податкового навантаження дозволить роботодавцям підвищити заробітну плату і підштовхне до офіційного оформлення своїх співробітників. Однак, як зазначає перший заступник Голови правління Пенсійного фонду України Микола Шамбір, в результаті зниження ставки ЄСВ у Фонді тільки виріс дефіцит бюджету: підвищувати зарплати українські роботодавці не поспішають.

"Роботодавці відразу могли підвищити зарплати на суму зниження ЄСВ (16,4%). Цього не сталося. Ми повинні говорити чесно, ми поки не побачили істотних результатів від зниження процентної ставки ЄСВ", – розповів "Сегодня.ua" Микола Шамбір.

"Ми повинні говорити чесно, ми поки не побачили істотних результатів від зниження процентної ставки ЄСВ", – розповів "Сегодня.ua" Микола Шамбір.

Незважаючи на багатомільярдний дефіцит бюджету, пенсії українці отримуватимуть своєчасно – дефіцит стабільно покривається державним бюджетом. У Пенсійному фонді кажуть, "дірку" в бюджеті можна знизити в тому випадку, якщо економіка почне виходити з "тіні", і в українців зростуть зарплати. Про те, щоб знову підвищити ставку ЄСВ до колишнього рівня, мова не йде.

Заступник голови правління Пенсійного фонду Микола Шамбір. Фото: архів

У Міністерстві фінансів пояснюють, знизити дефіцит у Пенсійному фонді допоможе верифікація пенсіонерів. Тотальну перевірку міністерство проведе протягом цього року. "На сьогоднішній момент ми тільки закінчили першу стадію – верифікацію по виплатах переселенцям. Зараз ми підписуємо протоколи на обмін інформацією, ми тільки на початку шляху. Від проведення верифікації бюджет отримає 5 мільярдів гривень", – розповіла заступник міністра фінансів Оксана Маркарова.

У самому ж Пенсійному фонді кажуть, що подібні верифікації проводять регулярно. У той час як в міністерстві сподіваються заощадити завдяки тотальній перевірці пенсіонерів і пільговиків як мінімум 5 мільярдів гривень, в Пенсійному фонді припускають, що результат верифікації пенсіонерів буде суттєво нижчим.

Підвищувати пенсійний вік не планують

Ще одна можливість знизити дефіцит – підвищити пенсійний вік для чоловіків. У 2011-му році Парламент прийняв рішення підвищити пенсійний вік для жінок. Щороку він збільшується на 6 місяців (зараз він становить 57,5 років) і в 2021-му році жінки виходитимуть на пенсію в 60 років. До 2011-го року жінки отримували пенсію на п'ять років раніше, ніж чоловіки.

Підвищення пенсійного віку для чоловіків зараз в Пенсійному фонді не підтримують. Як каже Микола Шамбір, досі невідомо, як зміниться середній вік чоловіків в результаті військових дій на Донбасі.

Підвищувати для чоловіків пенсійний вік не планують. Фото: архів

Крім того, за статистикою чоловіки живуть на пенсії всього 14-15 років, що відповідає показнику в країнах Європи. "У нас немає такого високого показника дожиття (термін отримання пенсії), щоб підвищувати пенсійний вік. На сьогоднішній день у нас погана ситуація з охороною здоров'я та соціальним становищем громадян. Показників для підвищення пенсійного віку немає", – розповідає Микола Шамбір.

Пенсійна реформа на паузі

Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" прийняли ще в 2011-му році. Планувалося, що другий рівень пенсійної системи запрацює вже в 2014-му, проте його так і не вдалося запустити.

Звідки українці отримуватимуть пенсії після реформи:
 • Солідарна система (діє зараз). З цих коштів нараховуються пенсії
 • Накопичувальна система (планують запустити). Частина внеску буде накопичуватися на індивідуальному пенсійному рахунку
 • Накопичувальна добровільна система (недержавні пенсійні фонди)
Микола Шамбір впевнений, солідарна система не повинна існувати самостійно – для забезпечення фінансової стабільності пенсійної системи необхідно запускати накопичувальний рівень. Коли ставка ЄСВ була в середньому на рівні 38,4%, другий рівень пенсійної системи могли запускати без збільшення розміру внеску. Зараз же для другого рівня доведеться розглядати питання про додатковий внесок.

"Треба подивитися на ситуацію. Коли був внесок 38,4%, можна було запускати накопичувальну систему, тобто перерозподілити внесок від солідарної до накопичувальної системи. Ми знизили ЄСВ до 22%. Це призвело до дефіциту. Ми повинні побачити, які результати нам дасть легалізація, поки таких результатів немає", – розповідають у Пенсійному фонді.

Щоб отримувати гідні пенсії, доведеться відкладати кошти в приватних фондах. Фото: архів

Микола Шамбір не виключає, якщо роботодавці не підвищать зарплати, можливо, для запуску накопичувальної системи доведеться підвищити ставку ЄСВ.

"При будь-якій ситуації держава зобов'язана забезпечувати людей, які втратили працездатність. Пенсії в будь-якому випадку будуть платитися і через 20 років. Але запускати другий рівень необхідно. Він забезпечує нормальну ситуацію, коли при 30 роках страхового стажу, ми повинні мати пенсію розміром 40% від заробітку", – говорить заступник голови Пенсійного фонду України.

"При будь-якій ситуації держава зобов'язана забезпечувати людей, які втратили працездатність. Пенсії в будь-якому випадку будуть платитися і через 20 років. Але запускати другий рівень необхідно", – говорить Микола Шамбі.

У той же час недержавні пенсійні фонди (добровільна накопичувальна система) вже працюють. "Людина вже сьогодні може платити в такій Фонд і виробляти додатковий внесок. За рахунок цього пенсія буде вище. На жаль, у нас третій рівень недостатньо розвинений. Невелике число учасників (всього 1 мільйон осіб) і недостатній розвиток самих Фондів", – пояснюють у пенсійному фонді.

Чи будуть платити пенсії жителям т.зв. "республік"

На окупованій території Донбасу проживали 1,27 мільйона пенсіонерів. Понад мільйон з них хоча б раз приїжджали на підконтрольну Україні територію для того, щоб отримати пенсію.

У той же час платити пенсії на території т.зв. "ЛНР/ДНР" держава не може. Як зазначає Микола Шамбір, на даний момент неможливо проконтролювати, хто саме буде отримувати гроші з Пенсійного фонду.

"Основне завдання Пенсійного фонду – виплачувати пенсії безпосередньо людині. На сьогоднішній день там (на окупованих територіях, – прим. ред.) не працюють наші служби. Там не працює банківська система. Забезпечити виплату безпосередньо людині ми не можемо. Коли у нас буде можливість, ми виплатимо", – розповідає чиновник.

Відзначимо, 11,2 мільйона українців отримують пенсію за віком – в середньому 1578 гривень. Трохи вище пенсія у "силовиків" у відставці (близько 2594 грн). Таких в Україні налічується всього 557 тис. осіб. Дипломати отримують пенсію в розмірі 3222 гривень, "чорнобильці" – 3365 гривень, а прокурори – близько 7 тис. гривень.

Найвищі пенсії у суддів у відставці (таких більше 1400 осіб). Держава виділяє служителям Феміди пенсію в розмірі 16,4 тис. гривень. Нардепи живуть на пенсію в розмірі 15,1 тис. гривень.

http://ukr.segodnya.ua/economics/enews/chto-budet-s-pensiyami-v-ukraine-pochemu-reforma-pod-ugrozoy-i-budut-li-platit-pensii-cherez-20-let-713088.html

3 коментарі:

 1. як казав мій дід;-з цього роя...Наповнення пенсійного фонду повинно відбуватись не з єдиного податку, а з оренди "загально народних богатств". це оренда з користування землею, надрами, та водним і повітряним простором.єдиний внесок залишити, але в розмірі 10% і це повинна бути загальнодержавне медичне страхування.різниця між мінімальною та максимальною пенсією не повинна перевищувати два рази.мінімальна (прибиральниця)=100% прожиткового мінімуму,максимальна,президент=200% прожиткового мінімуму.тоді і буде РЕАЛЬНИЙ ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ! від 100 до 200 ,110,120,130,140, і т.д.підвищення за ранг професії,чиновника.але для цього потрібно ламати через коліно так званих "заслужених"чиновників, та олігархів.вивести з тіні заробітні плати та тіньові кошти тоже просто. на ринку товарів та послуг повинно бути дві ціни.1.БЕЗГОТІВКОВА (легальні кошти).2.ГОТІВКОВА (тіньова), повинна складатись з ; легальна+податок на прибуток=ціна готівки.якщо людина не хоче щоб хтось, (продавець товару,послуг) з його коштів за себе сплачував податок і тим самим клав в свою скарбничку бонуси,положить на свій рахунок так звані "тіньові"кошти,кошти за вирощену с/г продукцію, кошти з лівої заробітної плати,хабар,вкрадені кошти.але при цьому він повинен (в разі виникнення питань податкової),пояснити де він взяв ці кошти,та положити в СВОЮ скарбничку бонуси.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Достаточно интересные суждения типа – разница между минимальной и максимальной пенсией не должна превышать два раза. Так скорее всего могут говорить люди, которые в своей жизни не работали и все время находятся на содержании у государства. Только накопительная пенсионная система может положить конец всем бесчинствам, которые происходят в пенсионном обеспечении. Сколько зарабатываешь – столько будешь получать пенсии. Такой должен быть подход. Понятно, что здесь дискуссии всегда идут вокруг пенсий чернобыльцев. Уже и законопроекты начали появляться, в которых хотят придумать механизм заработной платы эвакуированным для повышения их пенсий. Такого абсурда еще никогда не было. В таком случае, а почему бы не придумать механизма увеличения заработной платы для тех, кто имеет статус переселенца из зоны АТО, но получает минимальную пенсию? Кстати этим людям никто не возместил потерю домов, имущества и тому подобное. А если эти люди пенсионного возраста, то вряд ли у них стаж работы исключительно пребывания на группах инвалидности, как это во многих чернобыльцев. Видимо они сделали какой-то трудовой вклад в развитие государства, но государство их просто обокрало. Подобные примеры можно приводить бесконечно. А вам не кажется, что пора заканчивать с подобным нахальством многих чернобыльцев?

   Видалити
  2. шановний пане Сергію.дозвольте Вам заперечити. пенсія нараховується із заробітної плати.60% .який буде розмір пенсії від мінімальної заробітної плати?а накопичувати можливо і без держави.в нет далекі часи хоронили моїх сусідів.у них на ощадкнижках (радянських), було більше ніж по 100 000 крб.а пенсію получали як колгоспники по 40 крб.

   Видалити