Чорнобильцям, військовослужбовцям та науковим працівникам спецпенсії не скасовували

Як пишуть "ФАКТИ", внаслідок зволікань з боку парламентаріїв, які відмовилися в обумовлені терміни розглядати пенсійну реформу, з 1 червня, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», в країні було припинено призначення спецпенсій. Природно, прийдешнє руйнування системи ВІП-виплат викликало паніку в рядах можновладців. Депутати почали робити пафосні заяви про «тисячі українців», приречених на злидні. Більш того, було оперативно подано цілих два законопроекти, що пропонують «скасувати скасування». Ну, або хоча б відстрочити ... Загалом, в країні розвернувся практично детективний бойовик по поверненню системи спецпенсій під назвою «знайди хороше виправдання для своєї високої пенсії».

Коротенько варто нагадати, що сталося. Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який був прийнятий 2 березня 2015, прямо вказував Кабінету Міністрів України до 1 травня 2015 підготувати і подати на розгляд Верховної Ради проект закону про призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і науковців), на загальних підставах.

Найголовніше, що в цьому ж законі було зазначено: «У разі неприйняття до 1 червня 2015 закону про призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах вже з 1 червня 2015 скасовуються норми про пенсійне забезпечення осіб, яким пенсії ( щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет міністрів України", "Про судову експертизу" , "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", а також відповідно до Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України ».

Кабінет Міністрів необхідний для пенсійної реформи пакет законопроектів вніс до парламенту в зазначені терміни - 30 квітня. І парламент навіть збирався розглянути його 21 травня. Але потім ... передумав. За словами міністра соціальної політики Павла Розенка, пропозицію про скасування ВІП-пенсій зустріло жорсткий опір з боку депутатського корпусу.

- У кулуарах мені говорили прямим текстом: не чіпай спецпенсії, не скасовує пенсійну систему для суддів, прокурорів, народних депутатів, міністрів, митників, податківців, чиновників різного рівня, і реформа ... буде проголосована 300-ми голосами, - написав Павло Розенко на своїй сторінці в соцмережі. І додав, що на засіданні профільного комітету було вирішено заблокувати проведення пенсійної реформи і перевести все в процес багаторічного обговорення.

Оскільки парламент вчасно не прийняв необхідні законопроекти, уряд вчинив так, як зазначено в законі: припинив з 1 червня призначення спецпенсій, скасувати які намагалися ще з 2004 року.

Невеликий екскурс в історію: особливі умови пенсійного забезпечення для деяких наших співгромадян не є важким спадком СРСР: практично всі закони про спецпенсії, що існують в даний час, були прийняті вже після оголошення Україною незалежності. Тому особливо цинічно виглядали заяви про «недостатніх ресурсах» для підвищення пенсій від людей, які гарантували собі забезпечену старість за рахунок особливих правил призначення виплат. Незважаючи на численні спроби скасувати систему ВІП-пенсій, за всі роки незалежності це зробити не вдалося. І тільки зараз нарешті дані зміни відбулися.

Було зрозуміло, що систему спецпенсій спробують повернути. Експерти ламали голову лише над тим, як депутати збираються пояснити це своїм виборцям. Пояснень знайшлося цілих три.

Так, для початку група депутатів (до якої входять, між іншим, два колишніх міністра соціальної політики, які представляли в уряді свого часу як би протиборчі сили, - Людмила Денисова і Наталія Королевська, а також Наталія Веселова, Олександр Дроздик, Сергій Драюк, Сергій Каплін та Сергій Куніцин) подала законопроект, що пропонує відстрочити скасування спецпенсій до 1 грудня з формулюванням «... слід враховувати, що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян, встановлених Конституцією України». Ще один законопроект (від депутата Юрія Шухевича і правозахисника Олекси Чорноти) теж передбачав перенесення термінів скасування спецпенсій. Але не на грудень, а хоча б на липень. Мотивували це тим, що «уряд ВНІС недолугий, м'яко Кажучи, проект» і над пенсійною реформою потрібно ще трохи попрацювати.

Два законопроекти, що пропонують залишити систему спецпенсій в силі, парламент розглянув з небувалою оперативністю 2 червня. І обидва були відхилені, набравши 52 і 60 голосів відповідно.

Набагато небезпечніше стало звернення депутатської групи «Відродження» (очолюваної депутатами Віталієм Хомутинником, Віктором Бондарем та Валерієм Писаренком), в якому значилося, що закон, що скасовує спецпенсії з 1 червня, торкнеться не стільки ВІП-пенсіонерів, скільки простих українців, що заслужили великі виплати завдяки «гарячому» стажу та роботі у важких умовах.

«Спеціальні пенсії - це пенсії машиністів локомотивів і водіїв кар'єрних самоскидів, це пенсії ветеранів та інвалідів війни, пенсії вчених і дипломатів. Замість боротьби з чиновниками та колишніми депутатами, вибили собі пільги при минулих режимах, Розенко позбавляє законного заробітку чесних трудяг та інтелігенцію », - йдеться у депутатському зверненні. І далі йде улюблений пасаж про «відвертому злочині проти українського народу», яке «прирікає тисячі українців на злидні». Також у зверненні зазначено, що «серед тих категорій, які позбавляються надбавок, є і в'язні нацистських концтаборів, та інваліди першої групи. Усіх цих людей міністр фактично викинув за буйки соціального захисту ».

На всякий випадок перечитавши закон, ми виявили, що він чітко окреслив коло тих, кого «викидає за буйки». Перерахуємо їх ще раз. У положеннях зазначено, що з 1 червня 2015 скасовуються норми про пенсійне забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України:

«Про державну службу»,

 «Про прокуратуру»,

 «Про судоустрій і статус суддів»,

 «Про статус народного депутата України»,

 «Про Кабінет міністрів України»,

 «Про судову експертизу»,

 «Про Національний банк України»,

«Про службу в органах місцевого самоврядування»,

«Про дипломатичну службу».

А також згідно:

    Податкового кодексу,

    Митного кодексу,

    Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, як пишуть «ФАКТИ», вони звернулися до Пенсійного фонду, щоб уточнити, кому з 1 червня стали нараховувати пенсії за звичайним законом, а кому продовжили нараховувати збільшені виплати.


- Пенсії спецпенсіонерам за звичайним законом вже почали призначати? Або буде якийсь перехідний період?


- Почали, - відповів заступник голови правління Пенсійного фонду України Владислав Машкін. - Усі заяви про оформлення пенсії, зареєстровані в Пенсійному фонді після 1 червня, розглядаються виключно в рамках закону про трудові пенсії.

- Чи будуть перераховувати вже виплачуються спецпенсії?

- Ні, закон зворотної сили не має. Тому перераховувати раніше призначені спецпенсії не стануть.

- Тоді запитання про кожній позиції. Пенсії військовослужбовцям з 1 червня скасували?

- Ні. Пенсії військовослужбовцям призначають в колишньому порядку. Більш того, в пакеті законопроектів про пенсійну реформу для військових передбачено залишити те пенсійне забезпечення, яке діє зараз.

До речі, це також стосується пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Їм не скасували пенсії з 1 червня і не збираються це робити в ході реформи.

- Тобто спецпенсії для військовослужбовців та чорнобильці не скасували зараз і не скасують після реформи?

- Ні.

- Пенсії науковцям з 1 червня скасували?

- Ні. Закон від 2 березня 2015 чітко вказує, для кого відбувся перехід на загальні принципи призначення пенсії. Науковим працівникам нараховують пенсійні виплати відповідно до статті 24 Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність». Вона залишилася в силі.

- Пройшла інформація про те, що з 1 червня скасували пенсії людям, які працювали у важких умовах (за списком № 1 та № 2).

- Мені важко сказати, звідки такі відомості. У законі цього немає. Людям, які працювали в особливо шкідливих та важких умовах, пенсії призначають так само, як і раніше. Дані виплати регулюються іншими законами, які продовжують діяти. Для шахтарів, металургів, працівників хімічної промисловості та інших громадян, які трудяться у важких умовах, з 1 червня нічого не змінилося.

- На всякий випадок запитаю: пенсії по інвалідності не скасували?

- Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який є основним, виплати по інвалідності визначені як один з видів пенсій. Мови не може бути про те, щоб їх скасовували ...

- Тепер про надбавки. Кому скасували надбавки з 1 червня? І які?

- Надбавки, доплати, підвищення до пенсій, передбачені законодавством, з 1 червня не скасовувалися.

- І такий делікатне питання: держслужбовці та деякі інші громадяни платили збільшені внески на пенсійне страхування. І якщо відміняють спецпенсії, як планується компенсувати їм підвищені відрахування?

- У пакеті законів про пенсійну реформу, який зараз перебуває на розгляді парламенту, зазначено, що таким людям при виході на заслужений відпочинок буде виплачуватися одноразова відшкодування внесків.

1 коментар:

  1. Люди добрые!Растолкуйте бестолковой:в законопроекте 2767 сказано,что срочникам и 86 году ликвидаторам будут пересчитывать пенсии как из 5 минимальных зарплат 1986года,т.е как бы из заработка 350рублей.Только не пойму,всего из 350 (так это меньше нынешней минималки получится) или из 350 помноженной на кратность?

    ВідповістиВидалити