Увага! Зміни у пенсійному забезпеченні громадян України

Законами України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», прийнятими наприкінці 2014 року, встановлено ряд змін щодо пенсійного забезпечення громадян України.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» затверджено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2015 року — 949 гривень (збережено на рівні минулого 2014 року), з 1 грудня 2015 року — 1074 гривні.

Перерахунки пенсій, які проводяться при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, передбачаються лише з 1 грудня 2015 року.

Крім цього, з 1 січня 2015 року пенсії, які призначаються або перераховуються  відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів» обчислюються в розмірі    60 відсотків заробітної плати (грошового утримання).

Внесено зміни до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», якими передбачено, що:

пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі         
60 відсотків  від  сум  заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника;

пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, а також унаслідок каліцтва чи захворювання у зв’язку з Чорнобильською катастрофою  науковому (науково-педагогічному)  працівнику призначається в таких розмірах: інвалідам   I групи – 60 відсотків заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника;          
II групи — 50 відсотків; інвалідам III групи — 40 відсотків;

пенсія в разі втрати годувальника призначається у розмірі: 60 відсотків пенсії наукового (науково-педагогічного) працівника — на трьох і більше непрацездатних членів сім’ї; 50 відсотків — на двох непрацездатних членів сім’ї;  40 відсотків — на одного непрацездатного члена сім’ї.

Починаючи з 1 січня 2015 року не призначаються дострокові пенсії передбачені:

- пунктом “в” частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему»;

- статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (пенсії призначалися за півтора року до досягнення пенсійного віку особам, яких звільнено з роботи у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я);

- статтею 49 Закону України «Про зайнятість населення» (пенсії призначалися за півтора року до досягнення пенсійного віку вивільненим особам).

Також у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вилучено статтю 39, тому доплата непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, з1січня 2015 року не встановлюється.

Водночас, враховуючи Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», де передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі.

А тому, виплата встановленої до 1 січня 2015 року доплати непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, здійснюється у зафіксованих станом на 31.12.2014 року розмірах.

В подальшому, при проведенні перерахунків пенсій та збільшенні їх розмірів, розмір зафіксованої доплати буде зменшуватись.

Крім цього, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» передбачено, що з 1 січня 2015 року податок на доходи фізичних осіб справляється з суми пенсій (включаючи індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, — у частині такого перевищення.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» мінімальну заробітну плату затверджено в розмірі: з 1 січня 2015 року — 1218 гривень, з 1 грудня –    1378 гривні.

А тому, базою оподаткування з 1 січня 2015 року є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 гривні на місяць. Отже, якщо пенсія становить 5 тисяч гривень, то ставкою у 15 відсотків оподатковується лише різниця між 5 тисячами гривень і 3654 гривнями.

Оскільки означена норма прийнята в той час, коли пенсії за січень цього року вже були нараховані, то при нарахуванні пенсії за лютий з розміру пенсії за лютий буде утримано податок за січень і лютий.

Індексація пенсій у 2015 році буде проводитися в межах фінансового стану бюджету Пенсійного фонду України та в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України.  

Немає коментарів:

Дописати коментар